۱۳۹۱/۲/۲۹

تب کنگو باز در مشهد قربانی گرفت

بدنبال مرگ یک جوان کارگر کشتارگاه بعلت ابتلا به تب کنگو، از بیمارستان امام رضا(ع) مشهد خبر می‌رسد محیط آلوده و قرنطینه نشدن فضای بیمارستان امام رضا(ع) این شهر، مرگ یک انترن جوان دانشگاه علوم پزشکی را در پی داشت.

این اتفاق به دلیل حضور بیماران مبتلا به تب کنگو در این بیمارستان و سرایت آن به پزشک جوان رخ داده است. صبح امروز این پزشک تشییع شد.

شیوع تب کنگو در شهر مشهد در هفته گذشته و استمرار آن طی روزهای اخیر منجر به بروز مشکلات متعددی شده است، به طوری‌که مراجعه سه بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هفته گذشته و عدم رعایت قرنطینه فضای بیمارستانی، یک پرستار و یک دانشجوی کارآموز پزشکی را مبتلا به این بیماری کرد.

شرق نوشت: امیر کیخسروی دانشجوی کرمانی و کارآموز پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جریان انجام معالجات بیماران مراجعه‌کننده به دلیل تماس به بیمار و خراش در دست، مبتلا به تب کریمه کنگو می‌شود که این بیماری پنجشنبه هفته گذشته منجر به مرگ او می‌شود. هچنین پرستار دیگری در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد به دلیل ترشح خون بیمار به صورت وی در محیطی آلوده و قرنطینه نشده نیز به این بیماری مبتلا می‌شود که در حال حاضر برخلاف دانشجوی کارآموز پزشکی وضعیت او رو به بهبود است. این اولین باری نیست که بی‌توجهی و عدم رعایت قرنطینه بیمارستانی در مواجهه با بیماری‌های کشنده و واگیر‌دار مخاطرات جانی‌ای را برای پرستاران و کادر بیمارستان ایجاد می‌کند.

پیش از این نیز در آبان سال گذشته خانمی ۴۵ساله با خونریزی رکتال به بیمارستان ولیعصر بیرجند مراجعه کرد که به دلیل حاد بودن شرایط فوت کرد. روز بعد نیز پرستار بخش عفونی این بیمارستان به دلیل تنفس دهان به دهان به این ویروس مبتلا شد و در مدت زمان اندکی از دنیا رفت. با این حال عوامل و کادر بیمارستان امام رضا(ع) مشهد، بی‌احتیاطی و بی‌توجهی مسوولان بیمارستان امام رضا(ع) مشهد و غیاب پزشکان متخصص بیمارستان را با توجه به حضور کارآموز پزشکی برای احیای بیمار، دلیل اصلی فوت دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌دانند.

یکی از عوامل بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در گفت‌وگو با «شرق» با اشاره به دلایل فوت دانشجوی کارآموز پزشکی می‌گوید: طی چند هفته گذشته تعدادی از بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مراجعه کردند. پس از آن به بخش‌های عمومی بیمارستان برای معالجه فرستاده شدند و محیطی قرنطینه برای آنها ایجاد نشد. او می‌افزاید: پس از آن با توجه به وخامت حال یکی از این بیماران و عدم حضور پزشکان متخصص بیمارستان، امیر کیخسروی دانشجوی کارآموز پزشکی این بیمارستان برای احیای بیمار در اتاق این بیماران حاضر شد و بی‌تجربگی و عجله او منجر به ایجاد جراحتی در دست او شد و به دلیل سابقه بیماری‌ای که داشت، پزشکان بیمارستان نتوانستند مانع ابتلای او به بیماری تب کنگو و نهایتا مرگ او شوند. او با تاکید بر اینکه در صورت حضور پزشکان متخصص در بیمارستان و آگاهی از سابقه بیماری او قطعا سرنوشت پزشک جوان با مرگ همراه نمی‌شد، افزود: خانواده این دانشجوی جوان کرمانی به دنبال شکایت از مسوولان بیمارستان هستند و عنوان می‌کنند که بی‌احتیاطی مسوولان بیمارستان در ایجاد محیطی قرنطینه منجر به مرگ او شده است. شیوع تب کریمه کنگو در شهر مشهد به مرز نگران‌کننده‌ای رسیده است، به‌طوری‌که از مشهد خبر می‌رسد شیوع این بیماری منجر به تعطیلی کشتارگاه‌های مرکزی شهر به خصوص کشتارگاه فریمان از توابع مشهد شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.