۱۳۸۹/۷/۲۷

امام علی (ع) هرگز اجازه نداد مستقبلین به دنبالش بدوند.


امام علی (ع) هرگز اجازه نداد مستقبلین به دنبالش بدوند. او صریحا به اهالی شهر انبار اعتراض کرد که به شیوه شاهان ایران به استقبال و بدرقه من نیائید و دنبال مرکب من ندوید.
وقتی امام علی علیه السلام به شهر انبار وارد شد، مردم شهر از مرکب های خود پیاده شدند و پیشاپیش امام دویدند. امام با عصبانیت فرمود: این چه کاری است که انجام می دهید؟ گفتند: یکی از عادت های ماست که به وسیله آن، حاکمان خود را گرامی می داریم. امام فرمود: وَ اللّه ِ ما یَنْتَفِعُ بِهذا اُمراءُکُمْ وَ إنَّکُمْ لَتَشُقُّونَ عَلی اَنْفُسِکُمْ فی دنیاکُمْ وَ تَشُقُّونَ بِه فی آخِرَتِکُمْ وَ ما اَخْسَر المَشقَّةَ وَراءَهَا العِقابُ وَ اَرْبَح الدَّعَةَ مَعَها الاَمانُ مِنَ النّار.
به خدا قسم، امیران شما از این کار چه سودی می برند؟ (سودی نمی برند) شما خودتان را در دنیایتان و آخرتتان به زحمت می اندازید. و چه زیان بار است، زحمتی که به دنبالش عذاب باشد و چه سودمند است، آسایشی که به همراه دوری از آتش باشد.

 امام علی علیه السلام وقتی از جنگ صفین به کوفه باز می گشت، به قبیله ای از بنی همدان برخورد کرد. حرب بن شر حبیل که از بزرگان قوم خود بود نزد حضرت علی علیه السلام آمد. سپس پیاده به دنبال امام راه افتاد، در حالی که امام سواره بود. امام علی علیه السلام فرمود: «بازگرد که پیاده رفتن چون تویی با چون من، موجب فریفته شدن والی و خوار شدن انسان مؤمن است».

۱۰ نظر:

 1. درود بر مرجع کبیر تاریخ شیعه ایت الله اعظمی منتظری که پیکر بی جانش و گرد هم ایی میلیونی مردم در زیر سر نیزه مزدوران احمق بیگانه، قلب ها ملیونی را بیشتر به خود اورد و خورشید زمانه اش گرداند. سلطان مفلوک کودتای رفسنجانی/سید احمد و گماشته و ملیجک "امام" فراماسونری جهانی مصباح یزدی لواطگر ،برای گرد هم ایی به دریوزگی می افتند. و این جاست که خدا به نمایش در می اورد که نه پول نفت، نه زور گویی به اخراج کارکنان دولت برای امدن در بدرقه سلطنتی و نه نوکری بیگانگان، عظمت گردهم ایی مرجع کبیر منتظری را نمی سازد، بلکه حکومت بر قلبها مصداق عشق واقعی مردم میگردد.
  درود بر کریم خان زند مستقل، درود بر امیر کبیر مستقل، درود بر مصدق مستقل و درود بر منتظری مستقل و درود بر میر حسین مستقل.
  مزدک

  پاسخحذف
 2. emam ali mostaghbalin nadasht ...shoma ta yek chizi mishe bodo bodo bebar ba emam ali moghayeseh kon, ba hamin emam ali hast ke mamlekata ra nabod darin mikonin, ta key mikhaeen bechasbin be araba, bas kon baba nesfeh in chizaee ke rajebeh emam ali migan sakhteh pardakhteh iranast

  پاسخحذف
 3. تهرانیها باید امشب الله اکبر میگفتند تا رهبر در قمی بلرزد و نقشهایش بر آب شود

  پاسخحذف
 4. عالي بود. قابل توجه گول خوردگان. چشمهاتون رو باز كنيد گول ريش سپيد و عمامه سياه رو نخوريد. ابو موسي اشعريها تكرار مي شن. از علي تقوي بياموزيد

  پاسخحذف
 5. من دو سه سال است که باور خود را به اسلام از دست داده‌ام ولی پیش از آن این داستان را که در کتاب آقای مطهری هم وجود دارد برای برخی از سیاسیون (از جمله آقای علی مطهری) می فرستادم. دیدم گوش شنوا ندارند. به هر حال چه اسلام خوب یا کم‌خوب یا بد، واضحا جمهوری اسلامی، اسلامی نیست و اسلام دروغینشان (پوستین وارونه به گفته‌ی حضرت علی) فقط برای گولاندن مردم است.

  پاسخحذف
 6. يكي از دوستان عزيز در بالاترين انتقاد دارد كه اين موضوع كپي برداري از سايت كلمه است كه ايشان لينك آن را زودتر در بالاترين گذاشته اند . متاسفانه ما الان انرژي نداريم كه در بالاترين پاسخ ايشان را بدهيم.
  كافكاي عزيز، ديدن دويدن افرادي در پي ماشين خامنه اي در قم در تلويزيون ما را به ياد اين روايت از امام علي انداخت كه با چند تا سرچ در اينترنت مطالبي يافتيم كه عمده آن صحبتهاي آقاي كديور بود كه در وبلاگ جنبش سبز گذاشتبم و لينك آن را در بالاترين داديم. مطلب مشابه در سايت كلمه را حتما خواهيم ديد. وبلاگ جنبش سبز مشهد مطالب بسياري دارد كه عمدتا در بالاترين ديده نميشود مثل مطالبي كه در باره ولادت امام رضا (ع) گذاشته ايم. موفق و پيروز باشيد. 

  پاسخحذف
 7. فکر میکنم اصولا یه مشکل وجود داره،اونم اینه که این بابا میخواد هم مثل شاها زندگی کنه هم ادعای علی واری داشته باشه که خب جور درنمیاد
  آقا راحت برو بگو اسلام تعطیل منم سلطان هرکی هم نمیخواد بیاد بکشیمش، والا اگه همه مردم مشکلشون حل نشد. نميشه که هم از توبره خورد هم از آخور.
  کل خیابونو آذین گرفت و همه جور هزینه امنیت و تدارکات و استقبال خودجوش کرد از اون طرف هم به مردم گفت که من جاپاي علی میذارم. خب مرغ پخته هم خندش ميگیره
  ماشین عجیب غریب ضد انفجار با شیشه های ضد گلوله 10سانتی تو قم سوارشی، بعد بگی من رهبر مسلمین جهانم؟ آخه مگه ميشه توبه قول خودت تو مهد اسلام نمیتونی حداقل مثل احمدی نژاد حرکت کنی یا حتی مثل پاپ تو واتیکان اونوقت میخواي دوتا شهر اونور تر چی بگن؟؟
  خب تناقض خنده داره همه خندشون میگیره
  راه دور نریم، همین موسوی فتنه منافق مزدور آمریکای هرچی شما بگی تو جمعیت 3میليوني بدون هیچ حفاظتی راه میره هیچ ادعایی هم نداره اونوقت شما که رهبر قلوبی و همه جونشونو برات میدن باید حتما با لشکر حفاظت و تانک شیشه ای(این وسیله دیگه ماشین نیست!)بین جان نثارانت باید حرکت کنی. خب تو جای من، کدومو باور میکنی؟؟؟

  پاسخحذف
 8. ايران هموطن جنبش سبز آزادي براي هر معتقدي وقتي نظرات بعضي از هموطنامو مي خونم از جنبش نا اميد مي شم ...جنبش بي ديني نيست چرا با نظراتتون جنبش و بد نام مي كنيد چرا به امام علي بعضي دوستان بي احترام مي كنن هموطن جنبش يعني آزادي و احترام به اعتقادات هم مسيح اسلام و كليمي همه انسان اند بيايد جنبش را بد نام نكنيم ...و روزي كه كله ايران سبز شد بتونيم ادامش بديم با احترام بع اعتقادات هم....نه اينكه شروع كنيم دوباره به مبارزه با هم..اگه قرار بر بي احترام به مذهبه هم وطن باشه چه فرقي با اين دولت مي كنه

  پاسخحذف
 9. گاهي فكر مي كنم ما ايرانيا بي ديني و دوست داريم ....اگه كسي دين و دوست نداره مشكلي نيست ولي واسه اعتقاداي ديگران احترام قايل شيد....چه مسيح چه كليمي چه مسلمان چه...ما همه ايراني آزاد مي خواهيم كسي كه مياد اينجا فش ميده منافقه..چون دولت آينده براي همه است....نه براي يه مذهب و اعتقاد....

  پاسخحذف
 10. من همان ناشناس بالایی هستم که گفتم این داستان را از کتاب داستان راستان آقای مطهری برای برخی فرستاده‌ام. گفتم توضیح بیشتری بدهم. یکی از آنان آقای علی ابطحی بود که پیام مرا در تارنوشت خود اجازه انتشار نداد و این برمیگردد به بیشتر از ۱۰ سال پیش. حال میبینم که اصلاح طلبان اینجا و آنجا دارند این روایت را ذکر میکنند که اقدامی مثبت و شایسته است. ولی اینان بعید است که هنوز گوش شنوا داشته باشند. این رویه‌ی علی دقیقا مخالف منش آقای خمینی نیز هست. یعنی مردم ایران از ۲۲ بهمن ۵۷ در استقبال از وی از فرودگاه مهرآباد خفت و خواری خود را شروغ کردند.

  متاسفانه چیزی وجود دارد که باعث بدبختی ما شده و نام مصلحت بر آن میگذارند. سالهاست که ما همین روایت را به اصلاح طلبان میگفتیم و سکوت میکردند، حالا دارم میبینم که باز مصلحتی دیگر در حال اعمال است. و آن اینکه تو گویی فقط خامنه‌ای است که این منش علی را رعایت نکرده. اینطور نیست، این جریان با خمینی آغاز شد. حال چند سال بگذرد که اینان این روایت را به استقبالهایی که از خمینی شد نیز نسبت دهند خدا عالم است. این یکی از دلایلی است که کارها پیش نمیرود. در این مورد هیج تفاوتی بین خامنه‌ای و خمینی نیست و باز با ادعاها نمیخواند اگر این خطا را به خامنه‌ای نسبت دهید ولی به خمینی ندهید. به همین دلایل است که اسلام شما را کسی قبول نمیکند، چون الا ماشاالله استاندارد دو گانه دارید.

  پاسخحذف

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.