۱۳۹۱/۴/۱۵

گزارش آخرین وضعیت احمد قابل پس از عمل جراحیاحمد قابل، پژوهشگر نواندیش دینی و از منتقدان رهبری که بعد از عمل دشوار جراحی مغز دوران نقاهت را در مشهد سپری می کرد، در پی وخیم شدن وضعیت جسمانی اش، صبح روز پنجشنبه هفته گذشته در بخش ویژه بیمارستان سینا بستری شد و توسط تیم پزشکی تحت نظر قرار گرفت.

این شاگرد برجسته مرحوم آیت الله منتظری، طی سالهای اخیر بارها به دلیل انتقادات خود به حاکمیت و رهبر جمهوری اسلامی، مورد بازداشت و تهدید قرار گرفت. او در یکی از آخرین بازداشت هایش دچار بیماری و مشکلات مغزی حاد شده است و پزشکان از وجود تومور در مغز وی خبر داده اند.

وبسایت کلمه درباره آخرین وضعیت احمد قابل با برادر او، هادی قابل که خود فعال برجسته سیاسی است گفت و گویی انجام داده و آقای قابل درباره آخرین وضعیت برادرش گفته است، روز یکشنبه عمل جراحی روی کمرشان داشتند. ترکشی روی کمر بود که مانع از ام آر آی بود. این ترکش را خارج کردند که بتوانند ام آر آی بگیرند.

اشاره هادی قابل به ترکشی است که از زمان جنگ در بدن برادرش باقی مانده بود و در سالیان گذشته امکان بیرون آوردن آن وجود نداشت اما اکنون به خاطر ضرورت گرفتن ام آر آی، پزشکان مجبور به جراحی و خارج کردن آن شده اند.

وی در ادامه می افزاید: بعد از ظهر یکشنبه هم یک ام آر ای از مغز ایشان گرفتند که بتوانند دقیقا تشخیص دهند که الان چه کار باید بکنند و چه نیازی است. در واقع برای اینکه تشخیص بدهند که آن چیزی که الان در مغز وجود دارد چیست؛ رشد تومور است یا آن سلول های مرده ای که بر اثر پرتو درمانی از بین رفته و آنها در مغز جمع شده اند. چیزی که پزشکان به ما گفته اند این است.

به گفته ی هادی قابل، وی امروز هم باید ام آر آی انجام دهد و ظاهرا روز سه شنبه هم پزشکان تشخیص نهایی شان را اعلام خواهند کرد که بعد بدانند چه کار باید بکنند، یعنی برای ایشان چه درمانی و یا معالجه ای را تجویز کنند.

برادر این پژوهشگر دینی می گوید: ما فعلا منتظر هستیم که آزمایشها و عکسها و سی تی ها و ام آر آی را تهیه کنند که بعد از آن پزشک ایشان بتواند تشخیص دهد که در مورد ایشان چه تصمیمی را بگیرند. تا آخر هفته ان شاء الله مشخص می شود که آیا عمل مجدد لازم است یا درمان دیگری باید صورت بگیرد.

این محقق نواندیش دینی، آذر ماه ٨٨ در حالی که که بعد از فوت آیت الله منتظری برای مراسم تشییع او از مشهد به قم سفر می‌کرد، بازداشت شد.

اولین جلسه دادگاه وی، در حالی که او را با پابند و دستبند به جلسه دادگاه آورده بودند، در اردیبهشت ٨٩ برگزار شد و پس از تحمل حدود ١٧٠ روز زندان، با قرار وثیقه آزاد شد.

این منتقد رهبری، بار دیگر در شهریور ٨٩ و در پی افشای اعدام های خودسرانه، دسته جمعی و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد، بازداشت شد.

از موارد اتهامی احمد قابل، می توان به سخنرانی های وی در مشهد، نجف آباد و فریمان و همچنین مصاحبه های وی با رسانه های خبری و انتقاد از سیاست های نظام اشاره کرد.

هادی قابل در گفت و گو با کلمه، با اشاره به اینکه برادرش در گذشته مشکل خاصی نداشته است تصریح می کند: سال گذشته یعنی در واقع حوالی بعد از ایام عید و در تابستان سال گذشته بود که در یکی از ملاقات ها وقتی ما رفتیم زندان، مشاهده کردیم که وضعیت ایشان وضعیت خوبی نیست و حالت نیمه فلج دارد و زیر بغلش را گرفته و آورده اند برای ملاقات. ملاقات حضوری بود و همراهانی که ایشان را آوردند من را کشیدند کنار و توضیح دادند که ایشان ده پانزده روز است که در زندان وضعیت نابسامانی دارد و تعادل ندارد و چند بار زمین خورده و از تخت افتاده و قادر نیست که حتی لباسش را تنش کند. به من اخطار دادند که ایشان در حمام و دستشویی هم زمین خورده اند و این عدم تعادل نشانگر این است که مریضی شان حاد است. که خب ما بعدش اقدام کردیم و با پیگیری ایشان را از زندان منتقل کردیم بیمارستان.

به گفته ی وی، در اولین سی تی اسکنی که گرفتند تشخیص تومور مغزی دادند و اعلام کردند که این تومور را که خیلی هم رشد کرده و به سمت چپ ایشان آسیب رسانده باید سریع تر عمل شود.

قابل ادامه می دهد: تقریبا به فاصله ۴۸ ساعت از زندان آمد و عمل انجام شد. که گرچه آن عمل موفقیت آمیز بود اما متاسفانه خاصیت تومور مغزی این است که دوباره رشد می کند و طبیعتا اثراتش مخصوصا اگر از نوع بدخیم باشد که همینطور بود دوباره بروز می کند. ایشان بعد از بهبودی و در ایام نوروز امسال خیلی خوب بود و روی پای خودش و با عصا راه می رفت و همه کارهایش را انجام می داد و مشکلی نداشت. ولی یک مرتبه زمین خورد و بعد از آن پسرفتی داشت تا الان که قادر به حرکت نیست و نمی تواند کارهایش را خودش انجام دهد. وضعیتش آنقدر بحرانی شد که ما پس از مشورت با پزشکان تهران، ناگزیر شدیم که به تهران منتقلشان کنیم. امیدوار هستیم که ان شاء الله درمان های بعدی که صورت می گیرد موثر بیوفتد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.