۱۳۸۹/۱/۲۱

شاهکارهای شورای اسلامی و شهرداری مشهد

ما هر چه میخواهیم به شهرداری مشهد کاری نداشته باشیم و فقط ما شعار بنویسیم و آنها پاک کنند ولی باز هم نمیگذارند.
در راستای اینکه شورای شهر مشهد وظیفه نامگذاری خیابان ها و اماکن مشهد را دارد و گاه گاهی نام خیابان های نامناسب و منحرف را به نامهای مناسب و صحیح تبدیل میکند و چندی پیش خیابان ایرج میرزا را که نام یک انسان منحرف و ... بر آن بود را به خیابان جلال آل احمد تغییر داد که در تصویر زیر اطلاعیه آن را می بینید.

اعضا شورای اسلامی شهر مشهد که به لطف رد صلاحیتها، تکیه بر صندلی این شورا زده اند و رئیس محترم آن که با حسرت از دست دادن متوالی کرسی مجلس شورای اسلامی، بالاخره به این مسند قانع شد، به دنبال خیابانی بودند که نام آیت الله بهجت را روی آن بگذارند. مرجع تقلیدی که تازنده بود کسی از او سراغ نمیگرفت و در مشهد چندان نام و نشانی نداشت، به غیر از مقلدینش که کم هم نبودند، کسی از روح پرعظمت و ملکوتی او خبر نداشت و چون به ملکوت اعلی پیوست، ملت مرده پرست، تازه فهمیدند که چه انسان بزرگی را از دست داده اند. در شهر مشهد که دومین شهر بزرگ کشور است و دارای هزاران خیابان و کوچه و میدان و چهارراه، بایستی بگردند و نامی را پیدا کنند که دیگر ارزشی ندارد و دیگر لزومی به پاسداشت آن نیست ،گشتند و گشتند و گشتند، تا چیزی که دیگر وجود ندارد، بیابند و نام مرجع فقید را بر آن بگذارند و در این میان جستجوها، کاری کردند کارستان و چه کلمه ای بی مفهومتر و بی ارزش تر و بی کاربردتر از واژه ((آزادی)) در این دوران، و قسمت اعظم خیابان آزادی را به نام این مرجع بزرگ تغییر نام دادند و با نصب بیش از 25 پرده رنگی در این خیابان، این مهم را به اطلاع همشهریان مشهدی رساندند، تا با صدای بلند به همگان بگویند که اگر تا بحال آزادی به صورت غیر رسمی برداشته شده بود، حال بدانید که به صورت رسمی نیز حتی کلمه آزادی وجود ندارد.
البته قبلا به خاطر خدا و ترویج فقه اسلام، نام قسمتی از خیابان خواجه ربیع را نیز به نام امام جمعه فقید مشهد، مرحوم آیت الله عبادی تغییر نام داده بودند. و ما فکر کردیم مگر مرحوم آیت الله ابوالحسن شیرازی که منصوب امام بودند آیا در شان و حد آیت الله عبادی نبودند که قسمتی از یک خیابان را به نام ایشان بگذارند ...
البته شورای اسلامی شهر مشهد و شهرداری شاهکارهای بی بدیلی در کارنامه خود دارد که اگر بخواهیم به همه آنها اشاره کنیم مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد. به طور مثال:
- در ابتدای روی کار آمدن این شورا،پارک کوهسنگی که قرار بود به یکی از بهترین و زیباترین تفریحگاه های مشهد تبدیل شود حتی شنیده بودیم، قرار است تله کابینی در آنجا نصب شود را به محل دفن 5 شهید گمنام دفاع مقدس تبدیل کردند و کوهسنگی را به جبل النور تغییر نام دادند و پاره های تن ملت و فداییان راه وطن و شهیدان شاهد را در محلی قرار دادند که محل تفریح و تفرج و شادی است و انجام بسیار اعمال خلاف اخلاق و زشت در جوار شهدا اجتناب ناپذیر است. البته محافظت از کوهسنگی بر عهده بسیج است، که در حین این وظیفه شناسی باز هم به کرات شاهد رقص و پایکوبی و حتی زدن آلات موسیقی در جوار شهدا بوده ایم. بگذریم از کارهایی دیگر که نوشتن آن در اینجا نمی گنجد. کافیست هوا که گرم شد شبها مخصوصا آخرشب به بعد، سری به پایین کوه کوهسنگی یا همان جبل النور بزنید.
- از شاهکارهای دیگر این شورا تخریب میدان 15 خرداد یا به عبارتی نماد منحوس شاهنشاهی پهلوی به بهانه گرفتن دید حرم امام رضا (ع) از ورودی پایانه مسافربری بود و ما هنوز به فکر این نماد بودیم که شاهد تخریب کامل نماد میدان جهاد شدیم که در زمان خودشان ساخته شده بود.
- راه اندازی خیمه های پخش چای و آب میوه و کیک در روزهای عزا، مخصوصا محرم در جای جای شهر و هزینه های بی حساب و کتاب از پول عوارش شهروندان از دیگر کارهای شهرداری و شورای شهر است . تبدیل مراسم سنتی و نذرهای عاشقانه مردم به صورت یک مراسم دولتی و بی روح و بی ارزش نمودن سنتها و نذورات یکی از عوارض این گونه رفتارها است.
- و...... پس در همین راستا با توجه به اینکه شورای اسلامی و شهرداری مشهد اینقدر به فکر شهر و شهروندان است و از طرفی شورای اسلامی در سال پایان خدمت خود است لذا وظیفه خود دانستیم تا وقت باقیست و زمان نگذشته پیشنهادهایی جهت بهسازی و رفاه شهر و شهروندان مشهدی ارائه به این نهاد ارائه دهیم :
- تخریب بازار رضا که در حکومت شاهی ساخته شده به بهانه ترافیک شدید اطراف حرم و جایگزینی بلوار در آن محل و نامگذاری آن به نام آیت الله طبسی، البته ببخشید که فعلا رابطه آقایان با ایشان به خاطر رئیس دولت کودتا تیره است وگرنه پیشنهاد می کردیم که کاخهای شاه را در ملک آباد هم تخریب کنند منتها قبلا بایستی فکری برای اسکان آقای خامنه ای در زمانهایی که به مشهد می آیند را نیز بکنند.
- تغییر نام پارک کوهسنگی به پارک جبل النور
- تغییر نام میدان استقلال به نام یکی از لباس شخصیهایی شجاع و فداکار که در دفتر مرجع تقلید آیت الله صانعی و دانشگاه آزاد، حماسه آفرینی کردند. مثلا جناب آقای حمید استاد.
- تغییر نام میدان آزادی به نام سردار فیروزآبادی
- تغییر نام منطقه ییلاقی طرقبه و شاندیز به نام سردار قالیباف البته اگر هنوز با ایشان ارتباطی دارند.
-

۱ نظر:

  1. سلام، گزارش خوبی بود. بد نبود که تصمیم گیران را هم معرفی می کردید. گزارشات از همه ی جای شهر بسیار مناسب است.

    پاسخحذف

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.