۱۳۸۹/۳/۱

.اولین جلسۀ دادگاه احمد قابل، چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در مشهد برگزار شد


اولین جلسۀ دادگاه احمد قابل، پژوهشگر و نویسندۀ زندانی، چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در مشهد برگزار شد.
هادی قابل، برادر این محقق نواندیش دینی، در گفتگو با جرس، با بیان اینکه “امروز ساعت نه و نیم صبح اولین جلسۀ دادگاه وی برگزار شد که بعد از نیم ساعتی که از جلسه سپری شده بود، به خانواده اجازه ورود به دادگاه داده شد”، از موکول شدن این دادگاه به زمانی دیگر جهت تصمیم گیری قاضی برای ادامه روند یا ارسال پرونده به تهران خبر داد.
قابل در این زمینه خاطرنشان کرد “تا فردا باید لایحۀ دفاعیۀ هادی قابل توسط وی و وکلای مدافع تنظیم شود و تصمیم قاضی نیز تا فردا اعلام خواهد شد که این پرونده در مشهد خواهد ماند یا برای تلفیق با پرونده های دیگرِ وی به تهران خواهد رفت و یا حتی قرار وی تبدیل گردد.”
صالح نیکبخت، یکی از وکلای مدافع احمد قابل که اینک در مشهد به سر می برد، در گفتگو با جرس، یکی از اتهامات وارده به قابل را “نامه به رهبری” ذکر کرد و از در حال تکمیل شدنِ لایحه دفاعیه وی طی روز آینده خبر داد.
به گزارش خبرنگار جرس، از آنجا که این پژوهشگر و نویسنده را با پابند به دادگاه آورده بودند، قاضی کاووسی امروز در دادگاه دستور داد که از این به بعد رعایت احترام وی صورت گیرد و دیگر با پابند به دادگاه آورده نشود.
این پژوهشگر دینی و نویسندۀ وبلاگ «شریعت عقلانی»، روز ۲۹ آذر هنگامی که همراه خانواده و چند تن از دوستان خود، از مشهد برای شرکت در مراسم تشییع و سوگواری آیت الله العظمی منتظری عازم قم بود، توسط ماموران امنیتی دستگیر و بعد از هفتاد روز بازداشت در اداره اطلاعات شهر مشهد، ابتدا به بند قرنطینه زندان وکیل آباد آن شهر و بعد از چند هفته، به بخش مرکزی آن زندان منتقل شد.
این اندیشمند نزدیک به مرحوم آیت الله منتظری، بارها با نامه های سرگشاده و انتقاد از مقامات ارشد جمهوری اسلامی – بویژه رهبری- نسبت به اقدامات و تصمیم گیری های آنان انتقاد کرده بود.

۱ نظر:

  1. سلام، این که ایشان کمی نواندیش است، حرفی نیست اما متاسفانه ایشان اهل تحریف هم هست. اگر دوست داشتید این دو مقاله را بخوانید:
    http://hafezehtarikhi.blogspot.com/2010/02/1.html

    http://hafezehtarikhi.blogspot.com/2010/03/2.html

    امید به آزادی ایشان و دیگران در بند، آرزوی همه ی آزادیخواهان است.

    پاسخحذف

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.