۱۳۹۰/۵/۱۶

هاشم خواستار، همچنان بلاتکلیف در بازداشتگاه اطلاعات مشهد / در گفت و گو با همسر هاشم خواستار ، عضو انجمن صنفي معلمان ايران

هاشم خواستار، زندانی سیاسی و عضو انجمن صنفی معلمان ایران چهارم مرداد ماه امسال یعنی درست روز آزادی اش از زندان وکیل آباد مشهد دوباره بازداشت و راهی زندان شد . اقدامی عجیب که کمتر در سیستم قضایی ایران رخ داده است . هاشم خواستار به دو سال حبس محکوم شده بود که این دوران را با وجود بیماری شدید گوارشی بدون استفاده از هر گونه مرخصی در زندان وکیل آباد مشهد گذراند . زندانی که به لحاظ شرایط بهداشتی و رفاهی وضعیت بسیار نامناسبی دارد .


اتهامات آقای خواستار فعالیت در کانون صنفی معلمان و کمک به فعالان دانشجویی عضو انجمن های اسلامی برای برگزاری مجالس و سخنرانی های مذهبی عنوان شده بود. اتهاماتی که دو سال حبس تعزیری را برای وی به دنبال داشت . هاشم خواستار چند هفته ای قبل از تاریخ آزادی اش در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه و دادستان مشهد درباره وضعیت ناگوار زندان وکیل آباد مشهد نوشت . وی در این نامه و دیگر نوشته هایش وضعیت این زندان را از نظر بهداشتی، غذایی و تراکم چند برابر ظرفیت زندانیان ارزیابی کرد .


نامه هایی که گفته می شود یکی از دلایل دوباره بازداشت آقای خواستار بوده است . هر چند موضوعاتی را که وی در این نامه ها مطرح کرد، چندی بعد توسط اسماعیلی، رئیس سازمان زندان های کشور نیز تایید شد .او نیز به تراکم بیش از حد در زندان های کشور اشاره کرد. خبرنگار کلمه، درباره آخرین وضعیت هاشم خواستار که اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات مشهد نگهداری می شود با همسرش گفتگویی انجام داده است :


خانم خواستار، از آخرین وضعیت همسرتان برایمان بگویید ؟الان او در کدام زندان به سر می برند ؟


آقای خواستار الان در زندان نگهداری نمی شوند و در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به سر می برند .آخرین بار ایشان را شنبه گذشته در همین بازداشتگاه ملاقات کردم. ابتدا درخواست ملاقات دادم و پس از تایید ، اجازه ملاقات داده شد.


دلیل آزاد نشدن آقای خواستار بعد از پایان حکم شان چه بود؟


حکم زندان ایشان در تاریخ چهارم مرداد امسال تمام شد، اما درست روز آزادی شان دوباره همسرم را برای نامه هایی که به رییس قوه قضاییه نوشته بود، به دادگاه انقلاب بردند در آنجا او تفهیم اتهام و دوباره روانه بازداشتگاه شد.البته آقای خواستار به این روند اعتراض کردند. من هم چند روز پیش برای پی گیری وضعیت همسرم و اعتراض اش به این روند به دادگاه انقلاب رفتم، که جواب دادند هفته بعد برای پی گیری مجدد بیایید شاید آن موقع پاسختان را دادیم .


یعنی دلایل بازداشت دوباره ایشان این هفته مشخص می شود ؟


بله و مشخص می شود که آیا همچنان در بازداشت می مانند یا آزاد می شوند.


به طور مشخص به چه اتهامی آن هم در روز آزادی شان بازداشت شده اند ؟ این موضوع فکر می کنم در سیستم قضایی ایران کمتر سابقه داشته که یک زندانی در روز آزادی اش دوباره بازداشت شود ؟


بله دقیقا. اما هنوز از اتهامات خبر درستی ندارم. فقط به طور کلی به من گفتند برای نوشتن نامه هایی خطاب به رییس قوه قضاییه و دادستان ، درباره وضعیت زندانها دوباره بازداشت شده اند.


شنیده ایم در زمان آزادی شان برخوردهای تند امنیتی با خانواده شما شد درست است ؟


نه اینطور نبود. آقای خواستار را آزاد نکردند اما با ما هم برخورد بدی نداشتند. یعنی هربار هم که من به دادگاه مراجعه میکنم کاملا محترمانه برخورد می کنند.


آقای خواستار در آخرین ملاقاتتان از نظر روحی و جسمی چگونه بودند ؟


همسرم بیمار است ، اما در اداره اطلاعات گویا چند باری دکتر به او سر زده و الان حالش کمی بهتر شده است آقای خواستار در ملاقاتی که داشتیم گفتند زندان به من خیلی سخت گذشت ، اما اینجا (اطلاعات) برخورد مناسب تری داشته اند و چند باری هم دکتر ها به من سر زده اند .در کل از نظر روحی و جسمی بد نبودند .


همسرتان درباره شرایط همین زندانی که می گویند خیلی سخت گذشته نامه ای نوشتند ممکن است یکی ازدلایل بازداشت دوباره شان همین باشد ؟


دقیقا نمی دانم و فعلا در حال بررسی موضوع هستند. وقتی با بازپرس پرونده صحبت کردم گفتند الان بازجوهایی در باره همین نامه هاست .


آقای خواستار عضو انجمن صنقی معلمان ایران هستند این بازداشتها تاکنون خطری برای شغل شان ایجاد نکرده است ؟


هنوز اتفاقی نیفتاده است و امیدواریم پس از آزادی هم مشکلی پیش نیاید. ما فقط دعا میکنیم هرچه زودتر تکلیف پرونده روشن و همسرم آزاد شود .

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.