۱۳۹۰/۶/۲

همسر محمد توانا: نگران پرونده سازی هستیم کسی پاسخگو نیست

جرس: با گذشت بیش از سه هفته از بازداشت جمعی از فعالان فرهنگی شهر مشهد هنوز هیچ اطلاعی از اتهامات آنان و شرایط نگهداری آنها در دست نیست. محمد توانا، جانباز جنگ و عضو سابق واحد تخریب لشکر ۵ نصر خراسان در دوران دفاع هشت ساله یکی از این بازداشت شدگان است که تاکنون پیگیری های همسرش به نتیجه نرسیده و هیچ مسئولی پاسخگوی نگرانی ها و بررسی های او نبوده است.


محبوبه محمودی، همسر محمد توانا در خصوص آخرین اطلاعی که از همسرش دارد به "جرس" می گوید: "از زمانی که آقای توانا را دستگیر کردند غیر از یک تماس کوتاه تلفنی هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان نداریم. زمانی هم که تماس گرفته بودند من خانه نبودم و خیلی کوتاه با دخترشان حرف زدند. آقای توانا جانباز هستند و مشکلات جسمانی دارند و از ناراحتی معده و کلیه هایشان رنج می بردند و الان با توجه به اینکه هیچ اطلاعی از شرایط نگهداری ایشان نداریم به شدت نگران هستیم. به هر دری می زنیم می گویند توانا در مرحله بازجویی است و امکان ملاقات نیست. از آن زمان فقط یک بار هم بیشتر تماس نگرفته است و ما واقعا نگران هستیم و در وضعیت بحرانی بسر می بریم و نمی دانیم به کجا مراجعه کنیم تا پاسخی بگیریم."


پنجشنبه ششم مرداد ماه، در حالیکه فعالین فرهنگی شهر مشهد مقدمات برگزاری جشن امردادگان و جلسه شاهنامه خوانی در باغ شاهنامه مشهد را فراهم می کردند ماموران امنیتی به این مکان یورش آورده و افراد زیادی را بازداشت کردند. این در حالی است که این همایش مراسمی فرهنگی و غیر سیاسی بود و برگزارکنندگان و شرکت کنندگان آن افرادی بودند که فعالیت فرهنگی و هنری داشته اند. مقامات قضایی و امنیتی تا کنون هیچ پاسخ قانع کننده ای در رابطه با علت بازداشت و مکان نگهداری آنها به خانواده بازداشت شدگان نداده اند.


همسر توانا با ابراز "نگرانی" از احتمال پرونده سازی برای این افراد بازداشت شده ادامه می دهد: " ماموران زیادی به همایش هجوم آوردند و همسرم را به همراه چند نفر دیگر دستگیر کردند و بعد از آن به همراه همسرم به منزل آمدند و خانه را زیر و رو کردند؛ و بعد ایشان را به همراه یکسری وسایل شخصی اش با خود بردند. هیچ حکمی هم برای بازداشت و تفتیش خانه به ما نشان ندادند. تاکنون هم از اتهام ایشان خبری نداریم و علت بازداشت همسرم و دیگر بازداشت شدگان را نمی دانیم. در پیگیری هایی هم که کردم پیش قاضی و معاون دادستانی رفتم اما هیچ پاسخی نگرفتم. دو هفته پیش هم یکی از دوستان همسرم را بازداشت کردم و ما بسیار نگرانیم این دستگیری ها برای پرونده سازی باشد قاضی هم اصلا جوابگو نیست."


وی در پایان اضافه می کند: "همایش فردوسی و شاهنامه خوانی یک همایش کاملا فرهنگی و هنری و غیرسیاسی و کاملا قانونی بوده است و اصلا انتظار چنین برخوردی را نداشتیم. امیدواریم بزودی عزیزانمان را آزاد کنند و به نگرانی خانواده ها پایان دهند."


بنا به گزارش های رسیده به "جرس"، بردیا آشوبی ، ماشاالله جعفرزاده ، ناطقی نیا ، محسنی راد ، فرزین ، محمد توانا ، عباس رمضانی و یاسر رمضانی از جمله بازداشت شدگان این همایش هستند. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.