۱۳۸۹/۶/۱۸

احضار ناگهانی احمد قابل به دادسرای انقلاب فریمان؛ بی اطلاعی دادگاه انقلاب مشهد


يک منبع موثق به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که احمدقابل محقق دینی به دادسرای انقلاب شهرفریمان احضار شده است. به گفته وی مسوولان دادگاه انقلاب مشهد -شهری که وی درآن ساکن است-  در این خصوص چنین احضاری اظهار بی اطلاعی کرده اند. طبق احضاریه ای که به آقای قابل ابلاغ شده است ، وی باید روز چهارشنبه ، ۱۷ شهریور خود را به دادسرای انقلاب فریمان معرفی کند.
احمد قابل پیش از این ۱۷۰ روز در بازداشتگاه اطلاعات و زندان وکیل آباد مشهد زندانی بود و با سپردن قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود. تا کنون دادگاه انقلاب مشهد در خصوص این بازداشت هیچ حکمی برای وی صادر نکرده است.
طی روزهای گذشته احمدقابل درمصاحبه ای با کمپین توضیحاتی درخصوص اعدام های متهمین موادمخدر در زمانی که وی طی سال جاری درزندان وکیل آباد مشهد  بود ارائه کرده بود. با این وجود با توجه به اینکه احضار وی توسط دادسرای فریمان صورت گرفته به نظر می رسد این احضارارتباطی با اظهارات وی نداشته باشد. مسوولان دادگاه انقلاب مشهد به صالح نیکبخت وکیل آقای قابل گفته اند که از این حکم احضاریه بی خبرند.
طبق اطلاعاتی که توسط آقای قابل و دیگر زندانیان زندان وکیل آباد مشهد منتشر شده است ، در یکسال گذشته بیش از ۵۰۰ زندانی محکوم به اعدام به صورت گروهی و مخفیانه در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شده اند. طبق اطلاعاتی که توسط برخی منابع موثق به کمپین ارائه شده است خانواده های اعدام شدگان و نیز وکلایشان در خصوص زمان اعدام هیچ اطلاعی نداشته و در زمان اعدام نیز حضور نداشته اند. برخی از خانواده روند دادرسی و نحوه ارائه احکام اعدام را نیز زیر سوال برده اند.  این اعدام های مخفیانه در مرداد ماه گذشته به شدت افزایش داشته است. به گفته منابع یاد شده همچنان نیز حدود ۲۰۰۰ زندانی محکوم به اعدام در زندان وکیل آباد مشهد منتظر اجرای حکم اعدام میباشند که برخی از آنها حکم اعدام خود را سالهاست که دریافت کرده اند. اکثر این متهمان در ارتباط با حمل و نگهداری مواد مخدر به حکم اعدام محکوم شده اند.
آقای قابل نیز در دو ماهی که در این زندان نگهداری شده اند از نزدیک شاهد دو نوبت اعدام گروهی زندانیان بوده اند و در روزههای اخیر در گفتگو با رسانه های مختلف آن را افشا نموده اند.
گفتنی است آقای قابل در بند ۶.۱ زندانی بوده اند ، بندی که صدها محکومان به اعدام در این بند جمع میشده اند و از انجا به راهروی سالن ملاقات شرعی منتقل و در این راهرور به صورت گروهی اعدام شده اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تمامي نظرات بدون استثنا درج خواهد شد بجز نظراتي كه حاوي كلمات ركيك باشد.